logo-header

משיט 60 הוא השלב המקצועי הבא לאחר קורס סקיפרים בסיסי של משיט 30. אם אתם כאן, כנראה שאתם כבר סקיפרים בעלי רישיון משיט 30, המחפשים להרחיב אופקים. אז בדיוק בשביל להרחיב את האופקים המקצועיים והאופקים הימיים, כדאי לעשות קורס משיט 60. הקורס יפתח אתכם לעולם חדש של שייט מקצועי, בו תוכלו להגדיל את ותק הים שלכם.

משיט 60 מתאים למי שמחפש תחביב חדש לתקופת הפנסיה, בו יוכל לפרוח ולגלות עולם שלם. אם אתם חובבי ים מושבעים ותמיד מוצאים את עצמכם בקרבתו, אז בוודאות תחביב ההפלגות הוא בשבילכם. בנוסף יכול להיות שיש כבר בבעלותכם יאכטה משפחתית. לכן הרישיון החדש בכלל הכרחי. בצורה הזאת תוכלו להפליג למרחקים חדשים ולצאת למסעות מעניינים מעבר לגבולות שנתחמו עד היום. כמו כן, תוכלו גם לצרף את המשפחה איתכם ולבלות סופי שבוע במקומות חדשים בעולם.

אז אם אתם מוכנים לצאת להרפתקה חדשה, לכבוש מקומות חדשים ולהפליג באוקיינוסים זרים, זה הזמן לקורס משיט 60. בקורס תצברו שעות ים נוספות ותלמדו על מכשירי קשר ותקשורת רדיו במקרי חירום ושגרה. בנוסף תעברו קורס עזרה ראשונה מקיף ומקצועי שיכין אתכם לקבלת הרישיון הכה נחשק.

הרבה אנשים טוענים שלהוציא רישיון סקיפר (משיט 30) ללא הרחבה למשיט 60, הוא בזבוז. והאמת היא שהם צודקים. כי למה להסתפק בשייט חופי, כשאפשר להנות מהפלגות וחציית מים טריטוריאליים בכל העולם. אז אם אתם עדיין מתלבטים, תנו לנו להסביר לכם עוד קצת על רישיון משיט 60. כך אולי תגלו למה הוא כל כך נחשק.

תוכן עניינים

מה הוא רישיון משיט 60

רישיון משיט 60 הוא היתר להפלגה ושייט בינלאומי, של ספינות. משמע הדבר הוא שניתן לחצות מים טריטוריאליים בין מדינות בכל העולם. הרישיון הוא הרחבה לבסיס של קורס הסקיפרים משיט 30. יש הבדל עיקרי בין משיט 30 למשיט 60. ברישיון סקיפר של משיט 30, ניתן להשיט את הספינה בשייט חופי בלבד. מה שאומר שלא ניתן להתרחק מקו החוף במרחק שעולה על 12 מייל. ההגבלה הזו היא בעצם מה שמונע את המעבר בין מדינות באמצעות שייט.

אז נכון, רישיון הסקיפר של משיט 30 הוא בינלאומי. מה שאומר שניתן לשכור ספינה בכל יעד בעולם ולהשיט אותה בשייט חופי. ובכל זאת, אם אתם מעוניינים לצאת להפלגות ארוכות בין מדינות, משיט ה-30 מוגבל לכך. בנוסף אם יש ברשותכם כבר ספינה או יאכטה, לא תוכלו לצאת מהמדינה איתה. כל עוד אין ברשותכם רישיון משיט 60, הדבר אינו מתאפשר. לכן כדי להנות מכל סוגי מסעות הים, כדאי להרחיב את רישיון המשיט 30.

גם ההכשרה לקבלת רישיון משיט 60 שונה, וכוללת אלמנטים נוספים וחשובים. אלמנטים אלו לא נלמדים במהלך קורס משיט 30. ביניהם יש הכשרה על מכשירי רדיו ותדרים, ומבחן הסכמה של משרד התקשורת. בנוסף חייב לעבור קורס עזרה ראשונה בהיקף של 44 שעות. אלה כמובן הרחבות שישמשו את הסקיפר בלב ים ובמעבר בין מדינות. ישנה חשיבות גבוהה לדעת את הנושאים האלה בצורה טובה. רשות התחבורה והספנות לא מקלים ראש בנושא ומקפידים מאוד על ההכשרות האלה. רק לאחר סיום כל ההכשרות ניתן להגיש בקשה לאישור על צבירת ותק ים – משיט 60.

משיט 30

קורס משיט 60 מחיר

כמובן שהבסיס לקורס משיט 60 הוא קורס משיט 30. לכן צריך לקחת בחשבון שיש לעבור קודם קורס סקיפרים בסיסי כדי לגשת למשיט 60. מבחינת מחיר, הדבר משתנה בין בתי הספר ובהתאם להוצאות הנלוות והבסיסיות של הקורס. חשוב לדעת שקורס זול יותר, לא בהכרח משתלם יותר. המחיר הזול לעיתים יכול להעיד על קורס מצומצם יותר, עם פחות שעות ים בפועל. בנוסף הדבר יכול להעיד על כך שהקורס מתבצע במרינה זולה יותר, שאינה ממוקמת באזור אטרקטיבי.

 

מחיר הקורס כמובן משתנה גם בהתאם לליווי של בית הספר והכלים שהוא מציע. כך למשל אם הקורס מכיל רק את השעות המינימליות שמשרד התחבורה דורש לעבור. במקרה כזה אז כמובן שהמחיר יהיה זול יותר. כמו כן גם סוג היאכטות עליהן מתבצעים השיעורים. מבחינת משרד התחבורה אין באמת דרישה לדגם היאכטה הכי חדשה. אך אין ספק שככל שהיאכטה שמורה וחדשה יותר ככה הקורס יהיה משמעותית מהנה יותר.

 

בנוסף במקרה של קורס משיט 60 יש את עניין ההפלגה למדינות אחרות. ככל שהקורס שלכם יכלול הפלגה לאזורים רחוקים יותר, כך המחיר יעלה. הכל כמובן לפי שיקול הדעת של בית הספר ושלכם.

משיט 60 משכורת ממוצעת

אם אתם מתכננים להוציא משיט 60 למטרת עבודה, בטח תעניין אותכם המשכורת הממוצעת בתחום. קודם כל חשוב לדעת שהרישיון של משיט 60 בלבד לא מתיר לכם להשיט נוסעים בשכר. כך שאין לכם אפשרות להשיט ספינת נוסעים למטרות רווח עם רישיון זה. לחלופין, מה שכן מותר, זה להשתמש ברישיון על מנת לקבל הצעות עבודה אחרות. ביניהן יכולות להיות משמר חופים, ביטחון של מרינות וחברות מסוימות הממוקמות בנמל ועוד.

 

בנוסף בהמשך תוכלו לשמש בתור סקיפרים מומחים בתחום. מה שאומר שתוכלו להעביר קורסים לסקיפרים חדשים. אם יש לכם תשוקה לים וסבלנות להסביר וללמד זה יכול להיות אופציה מעולה בעבורכם. בכל מקרה המשכורות משתנות בין העבודות והמקצועות השונים בתחום. אך ממה שניתן להסיק מהרשת, השכר הממוצע נע סביבות 8000-9000 ₪ בחודש.

 

אם אתם מחפשים קריירה שניה לאחר היציאה לפנסיה, יכול להיות שזה המקצוע המתאים בעבורכם. בכל מקרה חשוב לדעת שחלק מהמשרות ידרשו גם רישיון משיט 40 או משיט 50.

רישיון משיט 30

כמה זמן נמשך קורס משיט 60?

קורס משיט 60 הוא המשך לקורס משיט 30. על מנת לעמוד בתנאים לקבלת הרישיון, צריך לעשות השלמה של 8 ימי הפלגה בים. אלה צריכים להיות חתומים על ידי משיט 60 אחר. בנוסף לאלה יש לעבור קורס עזרה ראשונה בהיקף של 44 שעות. ובנוסף מבחן הנקרא GMDSS מטעם משרד התקשורת. את קורס העזרה הראשונה ניתן לבצע במסגרת הזמן של קורס המשיט 60 או לפני.

 

8 ימי הים שיש לצבור חייבים להיות מלווים על ידי משיט 60 אחר. בסופם הוא חותם על מסמך מטעם רשות התחבורה והספנות בישראל. הימים יכולים להיות מחולקים לשני חלקים של 4 ימים ועוד 4 ימים. את הימים הללו ניתן להתחיל לצבור החל מרגע סיום קורס הסקיפרים הבסיסי, משיט 30. שימו לב שלפחות חלק אחד מימי הים חייב לכלול הפלגה עם מעבר גבול ימי. בנוסף ימי הים צריכים לכלול ליווי של סקיפר מוכר על ידי רשות הספנות. ובנוסף הפלגה בלילה והשתתפות פעילה במהלך ההפלגות.

האם בחינות משיט 60 נחשבות קשות?

מרבית הקורס של משיט 60 כולל בתוכו ימי הכשרה והדרכה. בין אם מדובר בימי הים או בקורס העזרה הראשונה. אך בכל זאת ישנה בחינה מרכזית שיכולה להוות קושי לחלק מהתלמידים. לכן חשוב להתכונן אליה כמו שצריך, לתרגל בצורה מקצועית ולהקשיב לחומר הנלמד במהלך הקורס. הבחינה המדוברת הוא כמובן המבחן המשולב של משרד התקשורת.

 

המבחן של משרד התקשורת מתבצע בשני חלקים, החלק העיוני והחלק המעשי. לאחר מעבר המבחן תתקבל תעודת מפעיל תחנת אלחוט בזיקה לGMDSS. תעודה זו היא דרישה בסיסית על מנת לקבל את רישיון המשיט 60. את הלמידה לקראת המבחן מטעם משרד התקשורת ניתן לבצע במסגרת הקורס. הקורס יכין אתכם בצורה עיונית ומעשית לשני חלקי המבחן.

 

אין מה להילחץ מהמבחן הזה, ניתן לבצע אותו בכל זמן שנוח, וכשאתם מרגישים מוכנים. אם אתם צריכים לתרגל עוד קצת טרם הבחינה, תמיד תוכלו להיעזר בחומר הנלמד ובמדריכים.

משיט 60 דרישות

משיט 60 דרישות קבלה לקורס

על מנת להתקבל לקורס משיט 60 יש לעמוד בכמה דרישות בסיסיות. הראשונה כמובן היא להיות סקיפר עם רישיון משיט 30. אך שימו לב שצריך לעבור לפחות שנה שלמה מרגע קבלת רישיון משיט 30. במהלך השנה הזו ניתן ללמוד ולעבור את הבחינות השונות של משרד התקשורת. כמו כן גם את קורס העזרה הראשונה וצבירת ימי הים. כך כאשר הושלמה שנה מקבלת המשיט 30, תהיו מוכנים להגשת בקשה לרישיון המשיט 60.

בנוסף על המבקש להיות בן 19 לפחות, אך דרישה זו היא ברורה מאליה. הסיבה היא שעל מנת לקבל רישיון משיט 30 יש להיות בני 18 לפחות. מכאן ניתן להסיק שגם אם המבקש קיבל את המשיט 30 בגיל 18, זה מספיק. כי תעבור שנה לפחות של המתנה לוותק הרישיון וכך יגיע לגיל 19.

ישנן דרישות נוספות של רשות התחבורה והספנות. ביניהן צריך לקבל אישור רפואי על אבחנה בצבעים ותעודת יושר ממשטרת ישראל.

 

תנאים להגשת בקשה לקבלת רישיון משיט 60:

 

תנאי

פרטים

סקיפר שנה שלמה

משיט 30 + גיל 19 לפחות

אישור רפואי על אבחנה בצבעים

 

תעודת יושר ממשטרת ישראל

 

בחינות משרד התקשורת GMDSS

 

קורס עזרה ראשונה

בהיקף 44 שעות

צבירת 8 ימי ים (נוספים למשיט 30)

כולל הפלגה עם מעבר גבול ימי והפלגת לילה

 

משיט 30

מה ההבדל בין משיט 60 למשיט 40?

משיט 60 היא הסמכה להשטת ספינה לשייט בינלאומי. לעומת זאת משיט 40 היא הסמכה שונה לחלוטין בתחומה. היא מאפשרת לבעל הרישיון להסיע עד 55 נוסעים בשכר בשייט חופי. משמע שהרישיון הזה מקנה את האופציה להשיט ספינה למטרות רווח והסעת נוסעים. בכך תוכלו להרוויח מרישיון זה. בין החלטתם להסיע נוסעים בספינה שלכם או לחפש עבודה כקברניט בתחום.

 

שימו לב שהרישיון הזה אינו מקנה את האפשרות לשייט בינלאומי. אך בשילוב עם רישיון משיט 60 תוכלו להסיע עד 55 נוסעים בשכר לשייט בינלאומי. דבר זה יפתח לכם יותר אופציות למציאת עבודה בתחום במידה וזה מעניין אתכם. הדרישות לרישיון זה הם רישיון סקיפר (משיט 30/60) למשך שנתיים וגיל מינימאלי 20 שנים. כמו כן המבקש צריך ניסיון בעבודה כאיש צוות בספינת נוסעים במשך שנה אחת לפחות. ובנוסף ישנו מבחן עיוני שיש לעבור.

מה ההבדל בין משיט 60 למשיט 50?

ההבדל בין משיט 60 למשיט 50 הוא סוג הרישיון השונה לחלוטין. כאשר משיט 50 הוא רישיון להשטת ספינה גוררת. השטת הספינה הגוררת יכולה להיות בשייט חופי בלבד ואינה יכולה לחצות גבול בינלאומי. בנוסף הגוררת יכולה להיות עד עוצמת מנוע של 370 KW. שזה בערך 500 כוח סוס. היתרון ברישיון זה הוא שניתן לגרור ספינות אחרות. בנוסף ניתן להעביר משלוחים נגררים בים, סירות ואופנועים.

 

במידה ובעל המשיט 50 הוא גם בעל משיט 60, הוא יוכל לבצע שייט בינלאומי. דבר זה מהווה יתרון גדול בעבור מי שמעוניין לחפש מקצוע בתחום הים. קחו בחשבון שיש הרבה מקומות עבודה שדורשים את הרישיון גוררת של משיט 50. לכן אם אתם מכוונים למקצוע ימי מסוים, מומלץ לוודא האם יש דרישה לרישיון זה.

 

התנאים לקבלת רישיון משיט 50 הם שנתיים ותק של רישיון משיט 30 או 60. על המבקש להיות בגיל 20 לפחות. וגם יש לבצע מבחן מעשי ועיוני של גוררת משיט 50.

משיט 60 תנאי קבלה

האם ישנו מועדון שייט למשיט 60?

מועדון שייט הוא הדרך החווייתית והמהנה ביותר להנות מהרישיון החדש שלכם. כך תוכלו לשוט בארץ ובעולם עם סקיפרים נוספים ולהנות מהרפתקאות ימיות מוצלחות. בנוסף תוכלו להתנסות בשייט תחרותי ולבחון את הכישורים החדשים שלכם. המועדון מספק יאכטות חדשות ומצוינות מה שהופך את החוויה כולה לעוד יותר מהנה ומפנקת.

 

מועדון השייט אינו רק בעבור סקיפרים בעלי רישיון משיט 60. המועדון מקבל אליו גם סקיפרים צעירים שבדיוק קיבלו את רישיון המשיט 30 שלהם. אך שימו לב שהחלוקה לצוותים מתבצעת בהתאם לרמות המקצועיות והרישיון של חברי הצוות. כך שתוכלו להיות חברים במועדון שיש בו עוד אנשים בעליו רישיון משיט 60. כך תוכלו לצאת להפלגות לא רק בארץ, אלא גם בעולם.

 

אם אתם מחפשים מקום להפגין בו את כישורי הים המעולים שלכם, הצטרפו למועדון השייט. זה הזמן להנות משייט איכותי לצד אנשים שיעריכו את התשוקה שלכם לים.